www.erdemlifidan.com

ANA SAYFA | PORTAKALLAR | MANDALİNALAR | GREYFRUTLAR  | LİMONLAR  |  DİĞER ÇEŞİTLER YAPRAK TAHLİLİ TOPRAK TAHLİLİ
03.03.2015'de güncellendi.

Turuncgiller.com

 

    Yaprak Tahlili
               

Yaprak Tahlili..
             
kucuk.gif (979 bytes)  Yaprak analizlerinde başlıca iki amaç gözetilmektedir.
1- Bitkilerde ortaya çıkan beslenme noksanlığı veya fazlalığının hangi besin maddesine ait olduğunu belirlemek, bu noksanlığın giderilmesi için gerekli uygulamaları yapmak.
2- Besin noksanlıkları ortaya çıkmadan önce analiz sonuçlarına dayanılarak bitkinin gübre ihtiyacını belirlemek. Bu ikinci özellik ise zamanında yapılacak gübrelemeye imkan vererek o yıl üründe ortaya çıkması muhtemel azalmanın ya tamamıyla engellenmesi veye en aza indirmeyi sağlamaktır.

                 Yaprak Örneği alırken dikkat edilecek kurallar.
kucuk.gif (979 bytes) Alınan yaprak örneklerinin tür ve çeşit özellikleri aynı olmalıdır. Karışık olarak örnek alınmamalıdır.
kucuk.gif (979 bytes) Özellikle meyve ağaçları bir bahçede farklı yaşlarda bulunabilir. Örneğin 5-25 yaşlarındaki ağaçların yaprakları karıştırılmamalıdır. Ancak 15-20-30 yaşlarındaki ağaçların yaprakları karıştırılrbilir.
kucuk.gif (979 bytes) Aşırı derecede beslenme noksanlığı gösteren hastalıklı yapraklar seçilmemelidir.Bir bahçede bir yaprak örneğinin temsil ettiği alan 20 dekarı geçmemelidir.
kucuk.gif (979 bytes) Bahçenin bir kısmı toprak tipi bakımından diğerinden tamamıyla farklı olabilir. Belirgin farklılıklar göz önüne alınarak, her farklı toprak tipine göre örnekleme ayrı olmalıdır.
kucuk.gif (979 bytes)Yapraklar günün herhengi bir zamanınıda alınabilir. Bununla birlikte yapraklar ıslak olmamalı, yağmur ve ilçlama sonrası yaprak alınmamalıdır.
Meyvelerde Yaprak örneği alma zamanı ve şekli.!
Bahçe içerisinde U veya X şeklinde yürüyerek ve bir ağaç atlanarak omuz hizasındaki o yıla ait güneş gören sürgünlerden alınmalıdır. Sert ve yumuşak çekirdekliler (Kaysı, şeftali, kiraz,elma, ayva, armut vb) Temmuz ayında (Hasat olgunluğundan yaklaşık bir ay önce) o seneye ait sürgünlerin ortasındaki gelişmesini tamamlamış yaprakları sapıyla birlikte kopartılarak alınır. Bir ağacın dört tarafından ve 25 ağaçtan toplam 100 adet yaprak alınmalıdır.
                                         Turunçgil
           
kucuk.gif (979 bytes) Eylül-Ekim ayında o yılın ilkbahar dönemindeki meyve olmayan sürgünlerden yaprak örneği alınmalıdır. Bir ağacın dört tarafından 25 Ağaçtan toplam 100 adet yaprak örneği alınmalıdır.
                                          Bağ
        
kucuk.gif (979 bytes) Haziran ayında (Meyveye ben düştüğünde) Sürgünlerde ilk salkımın karşısındaki veye bir yaprak yukarısındaki gelişmesini tamamlamış yapraklar sapıyla birlikte ve bir omcanın 4 tarafından olmak üzere 250 omcadan toplam 100 yaprak alınmalıdır.
                                       Yenidünya
         
kucuk.gif (979 bytes)  Kasım-Ocak (Çiçeklenme döneminde) veya Ocak-Mart aylarında (Meyve büyüme dönemi) uç kısmında çiçek veya meyve salkımı olan o yıla ait sürgünlerin sürgünlerin ortasındaki gelişmesini tamamlamış sapıyla birlikte, bir ağacın dört tarafından olmak üzere 25 ağaçtan toplam 100 adet yaprak alınmalıdır.
                                          Zeytin
         
kucuk.gif (979 bytes) Kasım-Aralık aylarında (Meyve olgunluk başlangıcında) O yıla ait sürgünlerin ortasındaki karşılıklı gelişmesini tamamlamış bir çift yaprak sapıyla birlikte ve ağacın dört tarafından 8 adet olmak üzere 25 ağaçtan toplam 200 adet yaprak alınmalıdır.
                                            Nar
        
kucuk.gif (979 bytes)   Ağustos-Ekim Aylarında o seneye ait uç sürgünlerinin ortasındaki gelişmesini tamamlamış yapraklar sapıyla birlikte bir ağacın 4 tarafından olmak üzere 25 ağaçtan 100 adet yaprak alınmalıdır.
                                            Muz
      
kucuk.gif (979 bytes)   Ekim-Kasım Aylarında (hasattan bir ay önce) ağaçların %10'undan sürgündeki üçüncü yaprağın Yaprak ana damarının ihi yanından 4-5 cm genişlikte iki şerit halinde kesilerek alınır.
                                               Çilek
       
kucuk.gif (979 bytes)   Haziran-Ağustos aylarından (hasat sonundan başlayarak 6 hafta içerisinde) Gelişmesini tamamlamış en genç üçlü yaprak gurubunun ortasından 100 adet sapsız yaprak alınmalıdır.
                                           Domates
        
kucuk.gif (979 bytes) Birinci döldeki meyve ceviz iriliğine ulaştığında yaprak örneği alınmalıdır.Büyüme tepesine en yakın yerde gelişmesini tamamlamış olan genç dalın orta kısmındaki yapraklar örnek için uygundur. bir bitkiden 1-2 yaprak olmak üzere 30 yaprak örneği alınmalıdır.
                                  Patlıcan Biber ve Hıyar
       
kucuk.gif (979 bytes)   Birinci döldeki meyveler kendini göstermeye başladığı zaman örnek alınmalıdır. Büyüme tepesine en yakın yerde olan normal iriliğini alarak gelişmesini tamamlamış genç yapraklardan örnek alınır. Bir bitkiden 1-2 yaprak olmak üzere 50 yaprak örneği yeterlidir.
                                          Süs bitkileri
Gül: Çiçekli dalda uçtan itibaren 1. ve2. yapraklar çiçek üretiminin devam ettiği sürede 20-30 yaprak alınır.
 
 


 

Bizi İzleyerek         Tanıyın    

Beğen.

 

  Online Fidan Satış Sitesi

 

Bahçe'mi Kuracaksınız..?
Fidan İhtiyacınız için Tıklayın...

 
   

Turunçgil Çeşitleri ...

 

Portakal'lar
Limon'lar

 
 

Mandalina'lar

 
 
 

Greyfrut'lar
Kumquat'lar

 
 

Diğer Çeşitler

 
 
 

Turunçgil Zararlanmaları

 
 

Turunçgillerde Entegre Mücadele

 

E-mail
turuncgil@turuncgiller.com
Fidan Üretim Alanı:
Elvanlı Mahallesi Tiedaş Santral yolu Üzeri
Erdemli-Mersin
Yazışma Adresi: P.K: 20 Erdemli-Mersin
Telefon:  0324 5444232   Gsm. 0532 4657460
 

 

 
 

 30-Ocak- 2015        Web Master: Erdemli-fidancılık  Telf:  0 532 4657460

Elvanlı-Erdemli

hermes replica handbags, cheap celine handbags, louis vuitton outlet online, canada goose outlet store, Cheap Canada Goose clothing Canada Goose trillium Canada Goose 2016 darlenemccoy Doudoune Moncler replica clothing crescenttravelclub femmes doudoune moncler en Ligne hermes men belt replica celine cheap prada handbags replica canada goose jacket cheap celine bags canada goose cheap prada bags outlet hermes birkin sale