www.erdemlifidan.com

ANA SAYFA | PORTAKALLAR | MANDALİNALAR | GREYFRUTLAR  | LİMONLAR  |  DİĞER ÇEŞİTLER YAPRAK TAHLİLİ TOPRAK TAHLİLİ
03.03.2015'de güncellendi.

Turuncgiller.com

 

     TURUNÇGİL KIRMIZI KABUKLUBİTİ (A.aurantii)
     TURUNÇGİL SARI KABUKLUBİTİ
(A.citrina)
               
Tanımı ve Yaşayışı:
● Bu iki tür birbirine oldukça benzer. Olgunlaşmış
ergin dişinin kabuğu daire şeklindedir. Kabuk rengi
A. citrina ‘da kirli sarı, A.aurantii ‘de kırmızıdır. Ayrıca
A.citrina ‘da kabuk yassı, diğerinde ise bombelidir. Bu kabuklu bitler ovovivipardırlar. Yani yumurta bırakmazlar. Yumurtalar dişinin karnında açılır ve dişi hareketli larvalar doğurur. Gözle görülecek kadar küçük ve sarı renkli olan bu larvalar 1-2 gün dişinin kabuğu altında barındıktan sonra, dışarı çıkar ve birkaç saat gezinerek uygun bir yer bulup sabitleşirler. İlk hareketli larvaların görülmesi Ege
Bölgesinde A. citrina için mayıs sonu, A. aurantii için mayıs başıdır. Her iki tür Akdeniz Bölgesinde mayıs başında, Karadeniz Bölgesi’nde ise haziran ayında ilk hareketli larvalar vermektedir. Her iki zararlı Ege Bölgesinde yılda 3, Akdeniz Bölgesinde 4-5 döl vermektedir.
Zarar Şekli:
● Zararlı hortumunu beslendiği bitki dokusuna
sokarak salgıladığı zehirli maddelerle hücrenin parankima
dokusunu parçalar ve hücre suyunu emer. Bu şekilde dokuların ölümünü çabuklaştırır, A. citrina turunçgil ağaçlarının en çok yapraklarını, sonra meyvelerini tercih eder. Sürgün ve dallarda ise yok denecek kadar azdır. Bu tercihi A. citrina ‘yı, A.aurantii ‘den ayıran en büyük özelliktir. Tozlu yol kenarlarında ve fabrikaların çıkardığı zehirli gazların etkisinde bulunan bahçelerde yoğunlukları artar ve dolayısıyla zararları daha çok olur. Meyvelerin görünümünü bozarak içte ve dışta pazar değerini düşürürler. Bu kabuklubitlerle kaplanmış meyvelerin satış değeri yerine göre sıfıra kadar düşmektedir.
Zararlı olduğu bitkiler:
●Bu zararlıların saptanan konukçuları turunçgil, zeytin, zakkum, akasya, keçiboynuzu, sedir, Japon elması, okaliptüs, incir, kauçuk, dut, karaçam, antepfıstığı, bağ ve birçok süs bitkileri (taflan, gül, yasemin, v.s) dir. Ayrıca Doğu Akdeniz Bölgesi’nde dut, nar, melengiç, alıç ve mersin bitkileri önemli konukçuları arısında yer alır. Ancak kış konukçuları yalnız turunçgiller ve nadiren de mersin bitkisidir.
Mücadele Yöntemleri: Kültürel Önlemler:
●Ağaçlar kuvvetli bulundurulmalı, tozlu yol kenarlarındaki ağaçlarda bu zararlılar arttığından bu konuda da gerekli önlemler alınmalıdır.
Mekanik Mücadele:
●Zararlı ile yoğun bulaşık olan kuru veya kurumaya yüz tutmuş dallar kesilip parazitoit çıkışından sonra dallar yakılmalıdır.
Biyolojik Mücadele:
● Doğal düşmanlardan gerektiği gibi yararlanmamız için gereksiz yere ilaçlama yapılmamalı; yağlar dışında ilaç atılmamalıdır. Sık kontroller yapılarak parazit üzerinde durulmalı parazitlenmenin % 50’nin üzerinde olduğu bahçelerde ilaçlama yapılmamalı, parazitlenmenin düşük olması durumunda bile mevcut tüm doğal düşmanların korunması yönünden ilaçlamalar en geç temmuz ayı sonunda bitirilmeli, özellikle parazitoit çıkışının yoğun olduğu sonbahar aylarına kaplama ilaçlamalar bırakılmamalıdır.
Biyolojik Mücadele:
● Doğal düşmanlardan gerektiği gibi yararlanmamız için gereksiz yere ilaçlama yapılmamalı; yağlar dışında ilaç atılmamalıdır. Sık kontroller yapılarak parazit üzerinde durulmalı parazitlenmenin % 50’nin üzerinde olduğu bahçelerde ilaçlama yapılmamalı, parazitlenmenin düşük olması durumunda bile mevcut tüm doğal düşmanların korunması yönünden ilaçlamalar en geç temmuz
ayı sonunda bitirilmeli, özellikle parazitoit çıkışının yoğun olduğu sonbahar aylarına kaplama ilaçlamalar bırakılmamalıdır.
Kimyasal Mücadele:
● Bu zararlıya karşı kış (hasattan hemen sonra başlanıp şubat sonuna kadar olan dönemde) ve yaz olmak üzere iki ayrı dönemde ilaçlama yapılabilir. Mayıs ayından itibaren haftada iki kez larva çıkışları kontrol edilir. İlk  larva görüldükten 2 hafta sonra A.citrina için 20 birey/yaprak, A. aurantii için 0.5 birey/yapraktan fazla ise ve parazitlenme yoksa ilaçlama yapılır. Meyve bulaşıklığı %15’ten yüksek bulunursa ilaçlama yapılır. Yazlık yağlarla yapılan ilaçlamaların kışın biraz daha etkili olduğu saptanmıştır. Herhangi bir nedenle kışlık ilaçlama yapılmamışsa veya yapıldığı halde populasyon düşmemişse o takdirde yazlık ilaçlamalar uygulanır ve mücadeleye kontrollü olarak devam edilir.
Kimyasal Mücadelede Kullanılacak İlaçlar ve  Dozları
 

Etkili madde adı ve oranı

Formülasyonu Dozaj Son ilaçlama ile hasat arasındaki
süre (gün)
100 Lt Su
 
        Yazın           Kışın
Buprofezin 400 g/l SC   65 Ml   56
Pyriproxifen 100 g/l EC   50 Ml   28
Parafinik mineral yağ 790 g/l SL   1.6 Lt   21
Parafinik mineral yağ 800 g/l SL   1.2 Lt   21
Yazlık yağ, 700 g/l EC 1.5 Lt   2 Lt 21
Yazlık yağ, 850 g/l EC 1.2 Lt   1.5 Lt 21
3S-Methyl-6(R) İsopropenyl
9-decenyl acetate 0,12
mg/kapsül
Feromon Bahçeye 3 ad.tuz.
1 ad.tuz./10da.
--
Spirotetramat 240 g/l SC 30 ml (100 lt.su+100ml mero
yayıcı yapıştırıcı)
14
  AB’ye ihraç edilecek ürünlerde kullanılmamalı
  Rusya’ya ihraç edilecek ürünlerde kullanımamalı
  AB ve Rusya’ya ihraç edilecek ürünlerde kullanılmamalı
Turunçgilde kırmızı kabuklubit  

kırmızı kabuklubit zararı

 


Kırmızı Kabuklu bitler Genel
Sarı Kabuklu Bit
Virgül Kabuklu Biti

Kaynak:
T.C.
TARIM VE KÖYİŞLERİ BAKANLIĞI
Koruma ve Kontrol Genel Müdürlüğü

 


 

Bizi İzleyerek         Tanıyın    

Beğen.

 

  Online Fidan Satış Sitesi

 

Bahçe'mi Kuracaksınız..?
Fidan İhtiyacınız için Tıklayın...

 
   

Turunçgil Çeşitleri ...

 

Portakal'lar
Limon'lar

 
 

Mandalina'lar

 
 
 

Greyfrut'lar
Kumquat'lar

 
 

Diğer Çeşitler

 
 
  Turunçgil Zararlanmaları  
 

Turunçgillerde Entegre Mücadele

 

E-mail
turuncgil@turuncgiller.com
Fidan Üretim Alanı:
Elvanlı Mahallesi Tiedaş Santral yolu Üzeri
Erdemli-Mersin
Yazışma Adresi: P.K: 20 Erdemli-Mersin
Telefon:  0324 5444232   Gsm. 0532 4657460
 

 

 
 

 30-Ocak- 2015        Web Master: Erdemli-fidancılık  Telf:  0 532 4657460

Elvanlı-Erdemli

hermes replica birkin, replica celine, louis vuitton bags, canada goose outlet store, Replica Canada goose jackets Canada Goose Winter jacket Canada Goose sale louis vuitton replica bags Moncler Doudoune Garcon jewelry Canada Goose Moncler Grenoble Toutes les collections des d¨¦fil¨¦s birkin hermes handabgs celine trapeze bags prada handbags cheap canada goose parka outlet celine tote bags canada goose parka prada outlet bags hermes outlet handbags